Wybór paneli słonecznych

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze paneli do domowej instalacji fotowoltaicznej?

Wybór odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej z tych dostępnych na rynku stanowi obecnie nie mały ból głowy. Bez szerokiej wiedzy technicznej, bądź doświadczenia w branży ciężko jednoznacznie stwierdzić czym należy się kierować przy wyborze paneli do instalacji i zazwyczaj zdajemy się na opinię montera. Niestety niejednokrotnie w mojej karierze spotkałem się z monterami, którzy oferowali tylko jeden dany model paneli ponieważ najkorzystniej dla nich było sprzedać dodatkowo moduły dostępne u ich zaprzyjaźnionych dostawców. Spotykałem się nawet z przypadkami, w których monterzy oferowali „nówki sztuki” w super korzystnej cenie poniżej 2zł za 1 WAT mocy, które tak naprawdę były przywiezione z Niemiec gdzie już przepracowały 10 lat i znacznie straciły na sprawności – a pamiętajmy instalacja powinna dostarczać przynajmniej 80% bazowej mocy po 25 latach. Piszę ten poradnik by zapobiec takim praktykom i zalewania polskiego rynku nie w pełni jakościowym sprzętem. Piszę go również by obalić mit niemieckiej wyższości nad chińską w sprawie produkcji paneli. Chińczycy obecnie montują 40 milionów nowych instalacji rocznie w swoim kraju – by zaspokoić taki popyt potrzebowali ogromnego transferu technologii z Niemiec. Tak więc czym kierować się przy wyborze instalacji?

 

Rekomendacje znajomych

Zapytaj swoich znajomych, sąsiadów czy współpracowników którzy już zamontowali instalację PV u siebie. Zazwyczaj najlepsze rady pochodzą właśnie od nich. Będą w stanie powiedzieć Ci z jakimi problemami mierzyli się gdy sami zastanawiali się nad wyborem instalacji. Wskażą Ci też czego potencjalnie powinieneś unikać. By dowiedzieć się więcej przeczytaj jak uniknąć najczęstszych błędów i wpadek.
 

Długość gwarancji producenta

Przed kupnem sprawdź jak długą gwarancje oferuje producent. Jeśli firma wytwarzająca panele fotowoltaiczne ma dobrą opinie i okres jaki zapewnia gwarancja jest wysoki(powyżej 10 lat minimum, optymalnie 20) to możesz oczekiwać, że twój system przetrwa wystarczająco długo by zapewnić również wysoki zwrot z inwestycji. Najlepszym wyborem w tym zakresie będzie wybór producenta, który jest wystarczająco duży by przetrwać na rynku wiele lat i przetrwa jeszcze wiele lat tak by być w stanie honorować nasze roszczenia co do gwarancji. Np. z polskich producentów będzie to Selfa, firma posiada drugi największy zakład produkcyjny w Europie. 
 

Miej realistyczne oczekiwania cenowe

Jeśli za swoją instalację płacisz znacznie mniej, od ofert innych sprzedawców na podobnej wielkości instalację możesz być praktycznie pewnym podzespołów i paneli słonecznych niskiej jakości – możliwe nawet, że już używanych. Sposób montażu również może pozostawiać wiele do życzenia. Każda instalacja powinna mieć rzetelnie wykonany projekt tak by spełniać warunki stawiana przez lokalny zakład energetyczny i administratora sieci. W przypadku ewentualnego sporu lub problemów poprawny projekt zawierający wszystkie niezbędne dokumenty jest podstawą roszczeń. Z inwestycją w PV jest jak z samochodem – projekt i materiały nie są tanie. Pamiętaj zazwyczaj dostajesz to za co płacisz.
Porównaj sobie jakich paneli dany wykonawca planuje użyć, porównaj gwarancje na każde z nich i sprawdź firmę która będzie wykonywała instalacji. W przypadku dużych, krajowych firm o uznanej pozycji na rynku można liczyć na znaczne oszczędności. Dlaczego? Ponieważ takie firmy posiadają lepszą pozycje negocjacyjną z dostawcami i korzystają z efektu skali. Tymczasem mniejsze, jednoosobowe działalności gospodarcze by zrobić to jak najtaniej mogą ciąć koszty na istotnych aspektach, takich jak projekt wykonany przez osobę bez odpowiednich uprawnień(lub tylko z pieczątką od takowej) czy na jakości materiałów. Miej pewność, że twoja instalacja nie odleci wraz z mocniejszym podmuchem wiatru i będzie miała zapewnioną właściwą wentylacje do optymalnej pracy! 
 

Sprawdź czy panele fotowoltaiczne posiadają odpowiednią certyfikacje

Ten akapit możemy odnieść do wszystkich zakupów technicznych. Przed zakupem warto upewnić się, czy sprzęt posiada odpowiednie certyfikaty. Certyfikaty są dowodem, który mówi nam na przykład o jakości materiałów użytych do produkcji paneli słonecznych. Przykłady certyfikatów:

  • ISO 9001
  • ISO 14001
  • BS OHSAS 18001
Większość innych certyfikatów jest często samo przyznawanych, tak więc bazuje na tym czy firma jest uczciwa co do jakości jaką oferuje.
 

Wybierz typ paneli fotowoltaicznych

Do tej pory, uważało się że jeśli dysponuje się ograniczoną powierzchnią dachu to wtedy o wiele bardziej efektywne będą panele monokrystaliczne. Panele monokrystaliczne w przeciwieństwie do tych polikrystalicznych są zbudowane z czystego krzemu. Natomiast ogniwa polikrystaliczne są złożone z krzemu, który zawiera domieszki innych pierwiastków co powoduje, żę mają niższą sprawność przy takim samym rozmiarze od ogniw mono. Produkcja czystego krzemu kosztuje o wiele więcej, tak więc analogicznie panele monokrystaliczne są również droższe od paneli polikrystalicznych.
Na szczęście wraz z rozwojem technologii te różnice się zacierają i są coraz mniejsze, jednak dalej warto rozważyć nawet w przypadku gdy masz wystarczającą powierzchnie na dachu czy nie bardziej opłacalnym będzie zastosowanie paneli monokrystalicznych. Dlaczego? Rozważ stosunek rozmiaru dachu do produkcji prądu z tych paneli będzie nie do końca efektywny i w przypadku gdybyś kiedyś zdecydował się zwiększyć moc instalacji może zabraknąć Ci miejsca. Kliknij tutaj by poznać szczegółowe różnice pomiędzy typami paneli.

 

Efektywność inwertera/falownika

Falownik jest to urządzenie pomiędzy panelami na dachu a siecią. Zapewnia konwersję prądu stałego wytwarzanego przez panele na prąd zmienny jaki każdy z nas ma w gniazdku i korzysta z niego do ładowania telefonu czy zasialania lodówki. Jak z każdym produktem inwerter inwerterowi nie równy a wpływ użytego falownika ma znaczący wpływ na zwrot z inwestycji i niezawodność instalacji. Jak sprawdzić wydajność inwertera? W prosty sposób – im mniej elektryczności dany inwerter traci w postaci ciepła podczas konwersji z prądu stałego na zmienny. Światowym liderem w produkcji inwerterów jest firma Fronius. Bądź ostrożny w przypadku mniej znanych marek.

Sprawdź wyceny u różnych dostawców

Zrobić rozeznanie rynku jak zawsze jest wskazane. I jak w przypadku każdej usługi czy towaru poszczególne ceny będą się różnić. Pamiętaj, by cena to nie był jedyny czynnik na którym oprzesz swoją decyzję – obniżone koszty na początku mogą świadczyć o większych kosztach w przyszłości w postaci wydajności i niezawodności!  Warto również dowiedzieć się, czy potencjalny instalator jest certyfikowany przez urząd dozoru technicznego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat fachowej instalacji słonecznej? 

Potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniej instalacji dla siebie? Wypróbuj nasze narzędzie dobierające optymalne rozwiązanie. Możesz również skontaktować się z jednym z naszych ekspertów, bez żadnych kosztów, bez żadnych technik sprzedaży pomogą Ci w procesie wyboru instalacji fotowoltaicznej. 
 

POROZMAWIAJ Z NASZYM EKSPRTEM

"Wierzę, że dbając o rozwój fotowoltaiki w Polsce dbamy nie tylko o środowisko ale również o własne portfele."
Bartosz Szymański
inżynier odnawialnych źródeł energii
Close Menu