Garaż Fotowoltaiczny

Sprowadź czystą energię oraz kawałek cienia na swoją posesję!

Finansowe i środowiskowe  korzyści posiadania instalacji fotowoltaicznych są obecnie coraz większe. W odpowiedzi na zwiększone zapotrzebowanie rynkowe, oraz jako nowa propozycja wykorzystania przestrzeni chciałbym zaprezentować państwu wiatę oraz garaż solarny. Budujemy garaż oraz zapewniamy sobie tysiące złotych późniejszych oszczędności w postaci zerowych rachunków za prąd

Czym jest parking solarny?

Garaż solarny to budowla składająca się z ozdobnego i mocnego stelażu oraz z pokrycia zbudowanego z paneli fotowoltaicznych. Wiata poza produkcją prądu zapewnia również cień oraz ochronę przed zjawiskami atmosferycznymi. Jest to świetny pomysł na zagospodarowanie przestrzenne parkingu hipermarketu czy również na pokrycie altanki. 
.

Główne korzyści posiadania garażu fotowoltaicznego 

W tym przypadku należy wymienić standardowe korzyści, które występują także w przypadku tradycyjnych instalacji fotowoltaicznych. Mianowicie są to niższe rachunki za prąd, ochrona przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej i cieplnej, świadomość bycia eko i nie zanieczyszczania naszej planety. O tych mniej typowych korzyściach, wynikających tylko i wyłącznie z faktu posiadania garażu solarnego przeczytasz w następnych punktach.

Efektywne zagospodarowanie przestrzenne

Parkingi to w większości nie wykorzystana przestrzeń, na której poza zaparkowanymi samochodami nie ma nic innego, korzystającego z oferowanej przestrzeni. Według badań parkingi odpowiadają za nawet 20 procent całkowitej miejskiej powierzchni. Budowanie instalacji fotowoltaicznych w postaci garaży solarnych jest o wiele bardziej efektywne a niżeli budowanie zwykłych elektrowni fotowoltaicznych na ziemi – przestrzeń pod instalacją wykorzystujemy w pewnym celu, czy to do parkowania samochodu, czy magazynowania produktów.

Parking solarny zapewnia cień

Na pewno nie raz nie dwa spotkałeś się z przypadkiem nagrzanego samochodu gdy wsiadałeś do niego w upalny dzień. Otwierałeś drzwi, okna, odpalałeś klime na full byle tylko doprowadzić temperaturę wewnątrz auta do komfortowej wartości. Cień zapewniony przez wiatę to także niższe koszty paliwa! Według oficjalnej strony rządowej USA „fueleconomy.gov” działanie klimatyzacji na pełnych obrotach jest jednym z głównych powodów zwiększonej konsumpcji paliwa w słoneczne dni. W gorące dni spalanie paliwa może być zwiększone nawet o 15 procent, a w przypadku hybryd nawet o 25 procent. Garaż solarny zapewnia nie tylko prąd dla budynku ale także zmniejsza zużycie ropy! 

Wiaty fotowoltaiczne można zaprojektować w celu maksymalizacji produkcji elektrycznej 

Budowanie elektrowni fotowoltaicznej na standardowych dachach jest ograniczone przez charakterystykę istniejącego dachu. Jeśli dach nie jest skierowany na południe, nie jest nachylony pod odpowiednim kątem, komin powoduje znaczne zacienienie, jest pokrzywiony i nie posiada wystarczającej powierzchni skierowanej na południe instalacja nie będzie działać z pełną mocą. Natomiast garaż można zaprojektować i wybudować w taki sposób by uzyskać jak najwydajniejszą produkcję, a więc pośrednio wycisnąć jak najwyższy zwrot i największe oszczędności.

Jak zmaksymalizować zysk z parkingu solarnego

Opłacalność twojego garażu solarnego będzie zależeć od kilku wiodących czynników takich jak wielkość systemu czy stawka jaką płacisz za prąd. Kilka wskazówek, o których należy pamiętać.

  • Panele fotowoltaiczne zazwyczaj osiągają najwyższą sprawność w godzinach popołudniowych, kiedy popyt na elektryczność jest zwiększony. Jeśli korzystasz z strefowej taryfy z wyższą ceną prądu w godzinach szczytu, garaż solarny może wydatnie zmniejszyć twój pobór mocy w tych kluczowych okresach.
  • Parking solarny będzie kosztował więcej niż typowe pokrycie dachowe, ponieważ należy doliczyć wyższe koszta pokrycia dachowego z paneli fotowoltaicznych a niżeli standardowych pokryć. Jednak w przeciwieństwie do typowych pokryć, parking solarny w raz z upływem czasu powinien w pełni pokryć koszta jego budowli i przynosić nam dodatkowy zysk!
  • Tego typu inwestycję można sfinansować poprzez leasing i ratę wrzucić w koszta działalności, co pozwoli nam na dodatkowe obniżenie okresu zwrotu kapitału.
"Wierzę, że dbając o rozwój fotowoltaiki w Polsce dbamy nie tylko
o środowisko ale także o własne portfele."
Bartosz Szymański
inżynier odnawialnych źródeł energii
Close Menu