Lubel

Czyste powietrze fotowoltaika

Program czyste powietrze

We wrześniu 2018 roku rząd zaprezentował nam program czyste powietrze mający na celu zwiększenie efektywności energetycznej gospodarstw domowych oraz poprawę jakości powietrza w kraju. Głównym założeniem programu jest wymiana urządzeń grzewczych oraz termomodernizacja budynków, i to na te działania można bezpośrednio uzyskać dotację w wielkości zależnej od dochodów domowników. Jest to program skierowany tylko i wyłącznie do osób fizycznych, tak więc niestety przedsiębiorstwa nie mogą z niego korzystać.

Co z fotowoltaiką?

Z racji iż najwięcej zapytań otrzymujemy w związku z fotowoltaika to od razu odpowiem na pytania z nią związane. Domowe elektrownie słoneczne jako inwestycja o stosunkowo krótkim okresie zwrotu nie została objęta bezpośrednio programem dotacyjnym. Jednak również w tym przypadku możemy liczyć na wsparcie ze strony rządu. Wsparcie to udzielane jest na zasadzie nisko-oprocentowanej pożyczki. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu wynosi wysokość 3 miesięcznej stopy WIBOR plus 70 punktów bazowych. Przekładając z języka ekonomicznego na normalny, faktyczne oprocentowanie będzie wynosić około 3% w skali w roku. Maksymalny okres spłaty kredytu to 15 lat. O samym procesie ze strony formalnej opowiem w dalszej części wpisu.

Program czyste powietrze - na co?

Na co dokładnie można otrzymać wsparcie rządowe w zakresie inwestycji w podniesienie efektywności energetycznej gospodarstwa?

  • węzeł cieplny oraz nowy kocioł
  • elektryczny system ogrzewania
  • pompa ciepła – powietrzna oraz gruntowa
  • wentylacja mechaniczna z systemem odzysku ciepła(rekuperatorem)
  • kolektory słoneczne
  • mikro instalacja fotowoltaiczna

Zastosowanie pompy ciepła wraz z fotowoltaika

Świetnym rozwiązaniem dla gospodarstwa domowego jest zastosowanie pompy ciepła wraz z instalacja fotowoltaiczna. Fotowoltaika oczywiście produkuje największą ilość energii elektrycznej w okresie od maja do października kiedy raczej ogrzewanie nie jest nam potrzebne. Tak więc jak uzyskać darmowe ogrzewanie w miesiącach gdy słońce nie świeci tak mocno? W Polsce system domowych mikro instalacji fotowoltaicznych może korzystać z usługi magazynowania wyprodukowanej energii w sieci przesyłowej. Na wykorzystanie nadwyżek produkcyjnych mamy rok kalendarzowy – nadwyżki w okresie letnim możemy spożytkować w zimie. Instalacja fotowoltaiczna musi oczywiście uwzględniać zwiększony pobór prądu, i być odpowiednio większa. W programie Czyste Powietrze na pompę ciepła przewidziana jest dotacja, na fotowoltaike możemy dostać pożyczkę.

Czyste powietrze proces formalny

Wniosek o udzielenie pomocy finansowej składamy do odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej. Przed złożeniem wniosku należy wykonać również audyt energetyczny, który trzeba dołączyć do wniosku. Audyt energetyczny jest dowodem na racjonalność inwestycyjną oraz środowiskową przedsięwzięcia..  Po złożeniu dokumentów, urząd ma 90 dni na wydanie decyzji o przyznaniu środków. Przed wydaniem decyzji możemy również spodziewać się wizyty domowej urzędnika, mającej na celu weryfikację danych z wniosku.

Lubelskie Słonko

Nasza firma zajmuję się kompleksową obsługą w zakresie od załatwienia formalności w procesie uzyskania finansowania z programu Czyste Powietrze, jak również przeprowadzamy kompleksowe audyty energetyczne i montujemy instalacje fotowoltaiczne wraz i osobno z pompami ciepła. Skontaktuj się z nami w celu ustalenia twojej kwalifikowalności i zakresu wsparcia jakie możesz uzyskać.

"Wierzę, że dbając o rozwój fotowoltaiki w Polsce, dbamy nie tylko o środowisko ale również o własne portfele."
Bartosz szymański
inżynier odnawialnych źródeł energii
Close Menu