Fotowoltaika lubelskie

Zastanawiałeś się kiedyś, czy instalacje fotowoltaiczne i solarne mają sens w Polsce? Przeczytaj raport naszej firmy na temat warunków słonecznych w Polsce oraz w województwie Lubelskim i rozwiej swoje wątpliwości.

Mapa nasłonecznienia Polski

W Polsce mamy bardzo dobre warunki słoneczne

Jeżeli poszukują państwo szybkiej odpowiedzi na pytanie „Czy warunki słoneczne w Polsce są wystarczające do działania systemów słonecznych”, to najkrótsza odpowiedź brzmi tak. Jak widać na powyższym obrazku warunki słoneczne w większości kraju są sprzyjające. Za satysfakcjonujące uznajemy warunki osiągające natężenie powyżej 950 kWh na metr kwadratowy. Jak widać, większość kraju znajduję się w strefie sprzyjającej, dodatkowo województwo Lubelskie może poszczycić się wyjątkowo dobrymi warunkami – porównywalnymi z zdecydowanie bardziej położonymi na południe Węgrami, czy nadmorskimi terenami Ukrainy. 

Fotowoltaika Lubelskie – dlaczego warto?

Jak wspomniałem w poprzednim akapicie województwo Lubelskie ma wyjątkowo sprzyjające warunki słoneczne do rozwoju fotowoltaiki. Opłacalność elektrowni słonecznych jest tutaj średnie 20 procent bardziej wydajna niż w pozostałych województwach. Średnia  produkcja z instalacja fotowoltaiczna na 1 kilowat mocy w Polsce wynosi rocznie około 1 megatowatogodziny. W województwie Lubelskim spotykamy się z efektywnością produkcji prądu ze słońca dochodzącą  do 1,2 mWh z 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Łatwo możemy policzyć, że przy rachunku na poziomie 200zł miesięcznie w województwie Lubelskim wystarczy instalacja o mocy 4,5 kWp, natomiast w zdecydowanej większości kraju potrzebna będzie instalacja o mocy powyżej 5kW. Fotowoltaika jest dziś opłacalna nawet bez wsparcia unijnego. 

Drożejący prąd

W 2018 roku obserwujemy w Polsce drastyczne wzrosty cen energii elektrycznej oraz cieplnej. Stoi za tym głównie model na którym oparta jest nasza energetyka. Ceny węgla poszły w górę, ale to nie one są głównymi odpowiedzialnymi wzrostów. Bloki węglowe są przestarzałe i nieefektywne. Dodatkowo, prawo unijne wymaga na Polsce zmiany miksu energetycznego w celu poprawienia warunków środowiskowych. W tym celu powstał specjalny instrument zwany prawami do emisji dwutlenku węgla. Stoją one za znacznymi wzrostami cen energii w Polsce. Dodatkowo dodajmy przestarzałą  infrastrukturę przesyłową i obraz dlaczego Polska ma jeden z najdroższych prądów w Europie staje się jasny. A przewidywane są tylko dalsze wzrosty, dziś za 1 mWh mocy czynnej płacimy w okolicach 300zł, w roku 2020 przewidywania pokazują, że cena wyniesie 345zł. 

Lubelskie Słonko

Lubelskie Słonko to firma świadcząca kompleksowe usługi w zakresie efektywności energetycznej. W naszej ofercie znajdziesz:

 

"Wierzę, że dbając o rozwój fotowoltaiki w Polsce dbamy nie tylko o środowisko ale także o własne portfele."
Bartosz Szymański
inżynier odnawialnych źródeł energii
Close Menu